Művelődés

Szenttamas.rs

 

Szenttamáson járt a Cifra Műhely

 

A magyarországi Cifra Műhely Egyesület október második hétvégéjén a Vajdaság 4 településén tartott hagyományőrző programokat. A győri egyesület népzenészei, táncosai, oktatói először október 14-én Topolyán és Kishegyesen, 15-én pedig Bácsfeketehegyen és Szenttamáson foglalkoztak az alsós gyerekekkel. Volt táncolás, táncház és kézműves foglalkozás is.

Deésy Gábor

Deésy Gábor a Cifra Műhely Közhasznú Kulturális Egyesület elnöke a szenttamási Zsebszínházban bemutatkozást követően portálunknak elmondta, maga az egyesület 2009-ben alakult, de a közösség már jóval ezelőtt létrejött, hiszen néptáncosként az egész országban szocializálódtak. Ennek következtében már a 90-es években megismerkedtek a költészeti kultúrával, melyet azóta is hűen ápolnak. Az egyesület a magyarság kulturális örökségének megismertetésével és népszerűsítésével foglalkozik, külön figyelmet szentelve a fiatal generációnak. Általuk szeretnék biztosítani a népi kultúra, valamint a gazdag hagyományok átörökítését, értve ez alatt a népzene, néptánc, néprajz, folklórtörténet, illetve az ezekhez társuló művészeti ágak közötti kapcsolat megteremtését.

Megalakulásunk alapját az a teljes cifra szoba bútorzat, valamint szőttes képezi, amelyet 2009-ben sikerült átmentenünk Kalotaszeg egy kis falujából, Mérából. Az egyedülálló bútorzat egy család hagyatéka, mely az újonnan épült családi ház képébe már nem illett. Miután a portalanítás, kisebb javítások megtörténtek, megszületett a gondolat, hogy vándorlásra bocsátjuk a bútorzatot. Azóta számos helyen fordult meg országunkban és határainkon túl egyaránt. Nem csupán az a célunk, hogy a kiállítást bemutassuk és táncoljunk, hanem emellett interaktív foglalkozásokat, műhelymunkákat is tartunk. Az ismeretterjesztésen túl tehát fő célunk a nemzetek közötti kommunikáció, kulturális együttműködés erősítése, kapcsolatok kialakítása hasonló szervezetekkel, fesztiválokkal. Nemcsak Magyaroszágon, hanem Felvidéken is jártunk már, Kárpátaljára pedig rendszeresen visszajárunk, Vajdaságban viszont most vagyunk először – sorolta az egyesület vezetője. Mint mondta, tekintettel arra, hogy első alkalommal jöttek a déli vidékre, nem hozták a bútorokat, nem ismerik ugyanis a határon való elkerülhetetlen szabályokat, inkább nem kockáztattak. Viszont, mint utólag kiderült, ez akadálymentesen megtehető, így ha legközelebb jönnek Vajdaságba, még több táncossal érkeznek és magukkal hozzák a vándorbútorzatot is:   Tegnap Kishegyesen és Topolyán voltunk, egy nagyon intenzíven dolgozó csapattal találkoztunk, közel 400 gyerekkel dolgoztunk. Ma délelőtt Bácsfeketehegyen jártunk, és délután jutottunk el Szenttamásra. Nemcsak a tánc a fontos, a hanem a kézművesség és a műhelymunkákon részt vevő közösségi szellem, amely az eggyüvé tartozást hivatott erősíteni. Kivétel nélkül mindenütt azt tapasztaltuk, hogy nagy szükség van arra, hogy erősítsük az identitást. Rendkívül pozitív fogadtatásban részesültünk bármerre is mentünk, tulajdonképpen ez ad erőt csapatunknak a folytatáshoz, és nagyon bízom abban, hogy a jövőben is el fogunk jönni – fejezte be gondolatát a 15 fős magyaroszági csapat vezetője Deésy Gábor.

A Cifra Műhely programját a Bethlen Gábor Alap támogatta. A csapat vajdasági útja a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet szervezésében jött létre, a szenttamási talákozó pedig a Pitypang Néptácgyesület támogatásával valósult meg.

Czifra Műhely Szenttamáson 2016. október 15. képek

Czifra Műhely Szenttamáson 2016. október 15. képek

Czifra Műhely Szenttamáson 2016. október 15. képek

Czifra Műhely Szenttamáson 2016. október 15. képek

 

szenttamas.rs